Následující stránka popisuje události méně vzdálené minulosti, kdyby však chtěl někdo nahlédnout až do dob, které vlivem nedokonalosti našich vzpomínek i mezi námi vyvolávají časté dohady a polemiky, může nalézt popis prvotních událostí naší kapely, snad dosti přiléhavý, pod následujícím odkazem:
Události, které kapela prožila v letech 2003 - 2007 je možno nalézt ZDE
Rok 2008 - Vzhledem k dlouhodobé nepřítomnosti Tomáše v ČR jsme příliš nezkoušeli. Za první půlrok vznikly pouze nahrávky na stránkách capella.wz.cz, na kterých se podíleli jen 3 členové Cizích slov a které se pouze zčásti týkají našeho repertoiru.
7. června proběhl v černilovské Orlovně II. ročník festivalu Villa alternativa, kde jsme sice nehráli, ale který jsme pořádali. Vydařil se výborně! Celý program zahájil Akordeonorchestr, který čítal 17 hráčů pod vedením Jiřího Klimenta. Dále zde účinkovaly kapely Dva (HK), Delfíni (Praha), Tommy goes electro (Wien), Léčba neklidem (Praha) a duo Úlet včelstva (HK). Nechybělo ani divadlo v podání žáků místní ZŠ, Loutkové divadlo sester Svobodových (Pardubice) s představením Svatava a hradecký herec, loutkař a výtvarník Boris Šlechta, který předvedl Malované pohádky, do kterých zapojil i přítomné děti. Program zakončila koncertní performance Petra Nikla spolu s manžely Havlovými (Praha), a před spaním bylo ještě možno shlédnout film Fobie, který je absolventskou prací Michala Nohejla (FAMU). V rámci festivalu byla vystavena výtvarná díla Jany Bitnerové, Štěpána Málka, Adriany Takáčové, Terezy Nemethové, skupiny Rukavica, Kristýny Darji Vojtíškové a Elišky Svobodové, Rudolfa Rouska a Michala Krejčíka. V průběhu celé akce probíhala škola žonglování (skupina Ascarya) a výtvarná dílna Otsider-Art. Byl zde i informační stánek Střediska ekologické výchovy SEVER (Hradec Králové), kde byly mimo jiné nabízeny i Fair Trade výrobky. Občerstvení pro návštěvníky zajistila čajovna U Zlaté konvičky z Hradce Králové a místní hospoda U Šulců. Pro účinkující pak byly připraveny buchty od babičky, bramboračka od Silvy Floriánové, zelňačka a pomazánka od Markétky von CS (všem patří veliký dík). Kvalitu akce snad nejlépe vystihují kladné ohlasy ve fóru na stránkách villa-alternativa.wz.cz, kde jsou i další informace a fotky z celé akce.
15.-19. července jsme se soustředili na naši tvorbu v černilovském kině. Pilně jsme cvičili a nahrávali za využití poměrně vstřícné akustiky sálu a aparatury zapůjčené laskavě Vítkem Janatou ze studia CHORUS. Na tomto místě patří také uvést velký dík Vojtěchu Šustkovi, který nám jako zástupce místní orelské župy umožnil v kině, které je zároveň bývalou orlovnou, celé soustředění uskutečnit, neboť vzhledem k velikým požadavkům na nervovou a psychickou odolnost okolního obyvatelstva by zkoušení stěží šlo provést v takovém rozsahu v obytné zóně. Na konci soustředění jsme uspořádali koncert spolu s librantickými Všech9. Ohlas byl příjemný, pocit z koncertu dobrý, hned 3 písně jsme uvedli poprvé - Episong, který je vlastně zhudebněným epitafem našeho kamaráda Libora Kučery (alias Satan), Dies Irae (inspirováno chorálem ze 13. století) a Baladu. Na závěr se kino vrátilo ke své původní funkci při promítání autorského filmu Honzy Jiráska Chodec, ke kterému jsme nahráli hudbu. V průběhu soustředění vzniklo hodně zvukového materiálu, který se chystáme zpracovat na CDčko.
6. listopadu - Koncert v AC klubu v HK byl tentokrát spojený s uvedením nového CD "Kontemplace" do samizdatu (viz sekce Ukázky, kde je možné si písničky z CD stáhnout). Jako pomyslní kmotři tohoto "křtu" byli vyzváni Libor Kučera in memoriam a fotograf Jiří Florián, svědek našich svízelných počátků, jehož fotka lucerny je i uvnitř bookletu. Navíc se k nám poprvé připojil i Honza Kuneš s baskytarou, čímž došlo k dovršení instrumentální formace naší kapely, které dosud chyběly oscilátory nízkých frekvencí :-). Počet členů se tak rozrostl na 6, což je nejvíc v historii Cizích slov. Premiérovali jsme biblickou píseň Hadí jed a upravenou verzi skladby Ve víru hudby rozvedené novou slokou o jisté východisko z dříve nejisté atmosféry. Po našem vysoupení zde hrálo jazzové duo Úlet včelstva a na konci večera byl promítán film Radio Kebrle z dílny studentů Famu (režie Zdeněk Durdil). Přišlo asi 40 lidí, takže klub hlučel rušnou zábavou, snad i díky článku, který na koncert upozorňoval v novinách. Znovu je třeba poděkovat za zapůjčení nahrávací aparatury Vítkovi Janatovi ze studia CHORUS a všem, kteří nám umožnili uskutečnit obě dvě naše nahrávání, z nichž první, které proběhlo přímo v AC klubu zkrachovalo na nedostatcích nahrávací techniky.
Rok 2009 - 18. dubna jsme hráli v Hradci Králové v rockovém klubu La Putica spolu s undergroundovou kapelou Piano a emotrashem La Prosperité. Proslechlo se, že témata písní pobuřovala některé posluchače, což je zajímavé zjištění a zajímavá reakce. Dramaturgie koncertu nebyla zcela vydařená, čemuž odpovídalo i poněkud rozpačité vyznění, vcelku jsme si však docela pěkně zahráli.
20. června - Uspořádali jsme III. ročník benefičního festivalu Villa Alternativa, na kterém zazněly koncerty jazzového orchestru Wrgha POVU, písníčkářů Žofie Kabelkové a Leo Pank Ševel Puny, alternativní rockové kapely MCH band, funkové kapely Trifolium, Aldamana a mnohých dalších. Divadlo si zahrály Sestry Svobodovy, J. Typlt a P. Novotný a Radio IVO. Po celou dobu byla k vidění výtvarná díla J. Nálepy, P. Motyčkové, T. Nemethové, T. Votočka a L. Bezvody. K disposici dětem i dospělým byly četné dílny a večer za doprovodu Aldamana na digeridoo proběhla fireshow skupiny Ascarya. V průběhu akce vládla celkem příjemná atmosféra a prostranství před kinem se naplnilo desítkami dětí. Platících návštěvníků přišlo kolem šedesáti, návštěvnost se podobala prvnímu ročníku. Akce se neplánovaně protáhla až do pozdních nočních hodin, takže se nestihly promítat plánované filmy studentů FAMU.
18. - 24. července - Podnikli jsme týdení soustředění v černilovském kině a evangelickém kostele, kde jsme uspořádali v pátek 24. července koncert. Nové prostředí si vyžádalo přepracování instrumentace starších písní do akustické podoby, klávesy nahradila melodika a v daleko větší míře došel využití metalofon na úkor bicí soupravy. V průběhu týdne se dostali mnozí členové kapely až na hranice psychických i fysických sil, ale přesto koncert dopadl velmi příjemně. Provedli jsme hned několik světových premiér (písně Sny, Krev a Čas :-)). Posluchačů přišlo k večeru před bouří asi 20. Velký dík za možnost uspořádání koncertu v těchto prostorách patří místnímu faráři Radimu Žárskému, jakožto i celému zdejšímu Staršovstvu.
*Byl to pro nás absolutně nový způsob a přístup k hraní. Atmosféra kostela jen podporuje smysl textů a při klidném a soustředěném provedení, se pak posluchači můžou zaposlouchat plně do jejich plynutí.
1. srpna - Hráli jsme na Svatoanenských slavnostech v Žírči u Kuksu. Velkou poctou pro nás byla možnost zahájit program v kostele hned po slavnostní mši, kterou celebroval biskup Dominik Duka. Jako bychom se vrátili do dob, kdy jsme v polovičním obsazení koncertovali na vernisáži v královéhradeckém biskupství! Jediná věc, která kalila radost z této skutečnosti bylo, že ve stejný čas začínal program i na dvou dalších scénách, což tříštilo pozornost prvních návštěvníků. Přestože naší konkurencí byl kromě Borise Šlechty, který byl s Malovanými pohádkami zaměřen na jinou věkovou ktegorii, i Pavel Dobeš, bylo v kostele po celou dobu asi 40 lidí a ke konci se lavice téměř zaplnily (P. Dobeš hrál evidentně kratší dobu, než my). Poměrně velký klenutý prostor byl pro nás novou zkušeností a barokní prostředí plné soch jezuitských světců inspirací. Téměř to vypadalo, jakoby Ignác z Loyoly (který měl den před koncertem svátek) žehnal bubny a svatý Jan z Nepomuku na nás mírně shlížel z postranního oltáře :-). Po koncertu se nám dostalo i několika kladných ohlasů.
Dva poslední koncerty byly pro nás trochu skok do neznáma, neboť jsme vyměnili lešení ze stojanů na mikrofony a temné jícny reprobeden za ozvučné desky, kovové jazýčky a nosnou akustiku. Zdá se, že tato radikální změna v nástrojovém obsazení i způsobu hraní však naší hudbě jenom prospěla...
30. září - Koncert v AC klubu v Hradci Králové byl zajímavým setkáním s kapelou Alaf, která doplnila hudební spektrum večera o psychedelické nálady. Vytvořili jsme jakousi hybridní versi instrumentace, kdy jsme nástroje používané k akustickému hraní dozvučovali k velké bicí soupravě. Dostali jsme se také asi na hranice možnosti zvučení šestičlenného tělesa bez zvukaře ale přesto nebyl celkový zvuk ideální, což možná ukazuje na limit takového způsbu hraní, alespoň pro nás... Naproti tomu skupina Alaf sestávající ze dvou musikantů a počítače předvedla perfektní souhru elektroniky s lidským prvkem. Večer neplánovaně zakončil neznámý profesionál čtyřmi kytarovými vypalovačkami. Celkem přišlo kolem 25ti platících hostí.
22. listopadu - V chladném prostředí listopadového kostela sv. Petra a Pavla v Praze Řeporyjích jsme zahráli k poctě sv. Cecilie. Přišlo asi 20 lidí, což odpovídalo našemu očekávání a malý kostelík zažil neobvyklé koncertování.
Rok 2010 jsme otevřeli přestěhováním z Černilova do Prahy. Vesnickou idylu nahradila industriální atmosféra areálu bývalé papírny v Bubenči, kde máme více prostoru a nedrásáme nervy obyvatelstva víkendovými zkouškami.
1. května - Koncert kvarteta Cizích slov, tentokrát bez bicích a basy v královéhradeckém Sboru kněze Ambrože (modlitebna CČSH). Na akustiku s velkým dozvukem jsme se připravili prográmky s vytištěnými texty, které napomohly porozumění písní. Celkem nestandardním počinem bylo premiérování písně Koleda, která reflektuje prosincové události, ale na hladinu veřejné produkce vyplula skrze hluboké vody interpretačních záludností až po čtyřech měsících. V duchovní atmosféře kostela došlo k nezvykle uvolněnému koncertu, který měl i příjemný ohlas u publika. Velký dík patří biskupovi místní diecéze O. Štěpánu Kláskovi za umožnění našeho vystoupení. Výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován na vybudování zvonohry ve věži.
29. května - Historický moment třicetin našeho přítele fotografa Jiřího Floriána jsme doprovodili malým koncertem v obýváku jeho residence v Kuklenách. Hráli jsme k poslechu i k tanci čtyřleté dcery oslavence :-). Poprvé zde zazněla nová píseň na text undergroundového básníka Quida Machulky "Příživník".
3. června - koncert ve čtyřech (bez bicích) v Praze v nezávislém klubu Wolkrovka spolu s vystoupením Divadla Sester Svobodových. Program jsme obohatili i o mystickou píseň na text J.W.Goetha "Bouře", kterou s námi zpívala Eliška Svobodová.
12. června - Uspořádali jsme spolu s manželi Floriánovými a Vojtou Šůstkem festival Villa Alternativa 2010 (hlavní organisátor byl Jan Jirásko). V pořadí čtvrtý ročník s nižším rozpočtem a bez některých tradičních vystoupení byl důstojným pokračováním tradice v době krize. Snad se jedná i o most do budoucna, kdy se chopí organisace této, či podobné akce někdo z černilovských usedlíků. Mezi hřeby letošního programu jednoznačně patřilo vysoupení kapel Jablečné pyré, Čabraka a Surikhata. Odpoledne v černilovském kině proběhlo v uvolněné a komorní atmosféře.
16. června - Duo Cizích slov (housle, kytara, zpěv) doprovodilo vybranými písněmi a improvisacemi vernisáž nových obrazů Borise Šlechty v hradeckém antikvariátu Koniáš. V průběhu večera došlo i k odhalení díla, které od této chvíle zdobí interiér prodejny. Akce byla bohatě naplněna i výřečností autora, která se propojovala s našimi melodiemi. Hráli jsme jen pro pár lidí, což ovšem nesnižuje význam těchto momentů pro hradeckou bibliofilii.
19. června - V rámci Montmartre v Lysé nad Labem jsme zády ke kostelu Sv. Jana Křtitele provedli jedno z našich prvních open air vystoupení v klátícím se party stanu. Musika byla přerývána autorskými recitacemi několika básnířek a průchozí akce nedala zcela vyniknout všem momentům našich komposic, lehký vánek však z našich tváří odvál chmury a následná procházka v zámeckém parku byla pohlazením po duši...
26. června - Festival Doteky v Horním Maršově. Původně protestantský kostel z počátku 17. století nás přivítal velmi zajímavou akustikou. Melancholické písně se snoubili s chátrajícím interiérem a vytvářely snovou atmosféru, kterou jsme si užili my a snad i posluchači. Před prázdninami se jednalo o velmi příjemné zakončení sesony.
5. října jsme hráli v Juditině věži Karlova mostu, sídle Klubu za Starou Prahu, kterému tímto vyjadřujeme dík za pronajmutí inspirativních prostor. Skupina sice přišla o flétnistku a nebyl přítomen ani bubeník, v rámci koncertu se však představila nová zpěvačka Gabriela Antošová, čímž byl deficit částečně nahrazen. Nově také zaznělo v našich písních harmonium, jehož malá přenosná verze typická pro indický folklor okořenila zvuk naší hudby exotickým nádechem. V této komorní sestavě jsme odehráli v tajemné atmosféře gotické síně suterénu věže za částečného osvětlení svíčkami koncert pro zhruba 20 lidí, převážně našich známých.
12. prosince - adventní večer ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové. Repertoir jsme obohatili o adventní písničky z barokních kancionálů, které tvořily páteř programu v rámci kterého vystoupil se svými povídkami i Boris Šlechta. Přišlo asi 30 lidí, převážně z místních farníků. V zimní modlitebně CČSH jsme rozjímali krásy barokního verše a melodie... Stejný program, ovšem bez autorského čtení jsme zopakovali 14. prosince v Juditině věži v Praze. Na koncert přišlo asi 30 lidí. Druhý z koncertů byl ochuzen o perkuse, ale přesto nabit adventní atmosférou a jednalo se o pěkné hudební zakončení roku 2010.
28. května 2011 - ve 21:00 jsme hráli v rámci Noci kostelů v Černilově. Přišlo asi 30 lidí a koncert se vydařil. Druhý den měl být koncert v Opočně s Čabrakou, ale akce byla zrušena...